Pojawiła się szansa na odbicie ceny czarnego złota.

Obecny krajobraz na rynku ropy nie przez wszystkich jest rozpatrywany w kategoriach porażki. W niedawnym komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) wyraziła swoje zadowolenie z faktu zwiększenia podaży, które należy traktować w formie ubezpieczenia, a nie groźby załamania rynków.


W zupełnie innych nastrojach znajdują się przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, rozgniewani nawet nie samym spadkiem cen – a jednym z powodów takiego scenariusza – dokładniej mówiąc zgodą na dalszy import irańskiej ropy. Reuters donosi, że saudyjscy urzędnicy byli niemile zaskoczeni skalą w jakiej administracja Donalda Trumpa uchyliła zakaz handlu z Teheranem. Zwolnienia wydane dla ośmiu krajów w dużej mierze pozwoli Iranowi kontynuować eksport ropy naftowej. Zwolnienia te są powszechnie wymieniane jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na ostatnie załamanie cen ropy, z czego Rijad nie jest zadowolony.
Zresztą Arabia Saudyjska ma prawo czuć się w tej sprawie nieco wmanewrowana w rozgrywki Trumpa. Zapewne pod presją USA zdecydowała się zwiększyć podaż przy założeniu, że irański eksport będzie zmniejszony w znacznie większym stopniu po nałożeniu embarga. Jak się później okazało wyłączenia kolejnych krajów z obowiązującego zakazu importu spowodowały że embargo stało się raczej deklaracją polityczną niż twardym faktem. Saudowie czują się zatem zdradzeni przez administrację Trumpa i są teraz bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby wprowadzić cięcia w produkcji, aby cena ropy ponownie wzrosła. Rijad ogłosił już, że w grudniu obniży eksport o 500 tysięcy baryłek dziennie. Redukcja w ramach kartelu może się rozszerzyć nawet do 1,4 miliona baryłek.
Jak donosi firma ClipperData, która monitoruje ruch światowych tankowców, Arabia Saudyjska zdecydowała się już na zmniejszenie eksportu do Stanów Zjednoczonych. Według szacunków, amerykański import saudyjskiej ropy naftowej może wkrótce spaść do rekordowo niskiego poziomu. Zwykle takie ruch Arabii Saudyjskiej generował zwrot ceny czarnego złota.

 • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
  Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
  Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
  e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
  Polityka prywatności
  Żądanie RODO
  Dla Sygnalistów
  Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.