Pierwsze prognozy dla S&P na 2025 rok

W poniedziałek główny globalny strateg Deutsche Bank, Binky Chadha, określił swój cel dla indeksu S&P 500 na koniec roku na poziomie 7 tyś. punktów. Ta śmiała rekomendacja przewiduje prawie 17 proc. wzrost na koniec 2025 roku w stosunku do obecnych poziomów.

Wyjaśniając swój tok myślenia, Chadha zwrócił uwagę na obecne silne warunki makroekonomiczne, w których bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a wzrost gospodarczy okazuje się odporny na bieżące wyzwania. W przypadku akcji, silny napływ kapitału jest częściowo napędzany przez silny wzrost cykliczny, ponieważ wpływa on perspektywy zysków spółek a tym samum zwrotów z inwestycji z akcji Napływy będą również napędzane przez rosnący apetyt na ryzyko, który i tak jest obecnie bardzo wysoki. Apetyt na ryzyko powinien być wysoki, przy stopie bezrobocia bliskiej 4% i wzroście PKB na poziomie 3%, co jest rzadką kombinacją, która w przeszłości zdarzała się zaledwie kilka razy. Chadha dodał, że wcześniejsze okresy o podobnym tle gospodarczym obejmują lata 60. i drugą połowę lat 90., które przyniosły „dobre wyniki na rynku akcji”.

Z perspektywy sektora, Chadha, podobnie jak inni na Wall Street wydający prognozy na 2025 r., jest sceptyczny co do tego, czy kolejny ruch w górę na rynkach będzie prowadzony przez technologie o dużej kapitalizacji w obliczu spowolnienia wzrostu zysków. Zamiast tego spodziewa się, że wzrost gospodarczy będzie „nadal powoli rotował w 2025 r.” i skłania się ku obszarom, które jego zdaniem mogą skorzystać na ciągłej ekspansji gospodarczej.

W 2024 r. większość uwagi skupiła się na oznakach spowolnienia gospodarczego, a obecnie zespół Chadhy widzi cykl, w którym różne aspekty ekspansji, takie jak wydatki kapitałowe poza technologią, wzrost zaufania korporacyjnego oraz ożywienie w fuzjach i przejęciach (M&A) są jeszcze przed nami.
Obecnie w istocie amerykańskie rynki kapitałowe i aktywność w zakresie fuzji i przejęć utrzymują się na niskich poziomach w związku z utrzymującą się niepewnością dotyczącą cyklu koniunkturalnego, inflacji, polityki krajowej i geopolityki. Niekorzystny reżim regulacyjny również był wyraźnie uciążliwy. Dlatego połączenie większego zaufania korporacyjnego i łagodniejszego systemu regulacyjnego może wywołać odbicie w fuzjach i przejęciach oraz aktywności na rynkach kapitałowych.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.