Niespodziewany prezent od szefa FED.

Jerome Powell zaskakująco dla rynków finansowych ogłosił w środę (28.11.2018 r.), że stopy procentowe w USA „są trochę poniżej szerokiego zakresu szacunków poziomu, który byłby neutralny dla gospodarki”. Inwestorzy odebrali to jako mocny sygnał bliskiego końca cyklu podwyżek. Efekt mógł być tylko jeden, z marszu rzucili się do kupowania wcześniej przecenionych akcji na giełdzie w Nowym Jorku.

Zaskoczenie było tym większe, że jeszcze w połowie października szef amerykańskiego banku centralnego mówił, iż jest wciąż daleko do stopy neutralnej.

Kluczem do zrozumienia zdawałoby się dwóch przeciwstawnych wypowiedzi jest wskazanie poziomu neutralnej stopy procentowej. Obecnie rynek dyskontuje ową stopę w zakresie między 2,5% i 3,5%. Stąd dolna granica zakresu jest odległa już tylko o jedną podwyżkę, pewnie dlatego w wypowiedzi Powell-a zwrot „trochę poniżej”. Zwracamy jednak uwagę, że od górnej granicy dzieli nas pięć podwyżek, czyli „wciąż daleko”.

Naszym zdaniem sytuacja wyklaruje się już w grudniu kiedy zapewne amerykański bank centralny prawdopodobnie po raz kolejny podniesie stopy. Jeśli wówczas FED obniży projekcje dotyczącą ścieżki wzrostu stóp procentowych na 2019 rok, to widzimy szansę na utrzymanie pozytywnego sentymentu do rynku akcji.       

 • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
  Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
  Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
  e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
  Polityka prywatności
  Żądanie RODO
  Dla Sygnalistów
  Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.