Gwałtowna wyprzedaż akcji w USA. Czy to początek zmiany trendu?

Październik przypomina inwestorom że zwykle nie jest to najlepszy miesiąc do inwestowania na giełdzie. Po raz kolejny w tym właśnie miesiącu główne indeksy amerykańskie weszły w fazę silnej korekty. Indeks S&P500 w ciągu kilku sesji stracił już ponad 5% a technologiczny Nasdaq zanurkował aż o 7,4% licząc od swojego szczytu z końcówki sierpnia 2018 . Wielu inwestorów właśnie teraz zadaje sobie pytanie czy w tych dniach formuje się wieszczona od dawna zmiana trendu na spadkowy, czy jest to tylko kolejny przystanek przed dalszymi wzrostami.

W naszej opinii skala zniżki na Wall Street nie jest jeszcze na tyle duża, by mówić o krachu, czy początku bessy. Korekty, zwłaszcza po tak długim okresie nieprzerwanych i stabilnych zwyżek, są naturalne i raczej wiązali byśmy je z tzw („blackouts”) czyli zwyczajowym brakiem skupów akcji przez amerykańskie spółki. O co chodzi?

W USA najpopularniejszą metodą dystrybucji wygenerowanych zysków są tzw. „buybacks”. Jest to o tyle ważne, że zwykle popularne buybeki są motorem napędzającym wzrosty na Wall Street. Jeśli zatem w pewnych okresach spółki wstrzymują zakupy akcji własnych, to naturalnie wpływa to na wyhamowanie wzrostu ich cen. Zwykle spółki wstrzymują swoją aktywność w tym zakresie tuż przed publikacją wyników za kolejny kwartał (sezon wynikowy w USA ruszył 12 października) , a wracają na rynek już po zakończeniu publikacji raportu.

Wygląda więc na to, że kiedy sezon raportowania dobiegnie końca, a zyski spółek amerykańskich nadal będę bić przyjęty rynkowy konsensus, wyzwoli to kolejną falę buybacków. Miejmy tylko nadzieję, że tym razem ponadprzeciętne zyski pozwolą na ponadprzeciętne skupy akcji własnych. Czy tak będzie? Okaże się już w listopadzie.

 • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
  Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
  Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
  e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
  Polityka prywatności
  Żądanie RODO
  Dla Sygnalistów
  Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.