Czy w 2019 roku grozi nam wzrost zmienności na rynkach akcji?

Pomimo iż nadal uważamy, że jest szansa na dalsze zwyżki na globalnym rynku akcji, to dostrzegamy także wzrost zmienności na poszczególnych rynkach.

W tym kontekście zwracamy uwagę na ciekawą – naszym zdaniem – teorię, którą wysnuł Bank of America Merrill Lynch. Otóż bankierzy Merrill Lynch przewidują, że zmienność na rynkach akcji w obecnym roku, co najmniej się podwoi.

Ich zdaniem, ogromna grupa pracowników usług finansowych ma teraz od 25 do 34 lat i może być „źle przygotowana” do poradzenia sobie z tymi dzikimi wahaniami – czymś, czego nie widzieli w swoim życiu.
Podczas ostatnich lat hossy dynamika wzrostów cen akcji była na tyle imponująca, że wyniki za które odpowiedzialni byli doradcy były najlepsze od początku całej ich kariery zawodowej. Jak dowodzi Savita Subramanian, tysiące osób zaangażowanych w handel akcjami nie widziało jeszcze w swoim życiu zawodowym wielu i mocnych, dzikich huśtawek giełdowych. W 2019 roku mogą zobaczyć pierwszą realną dawkę takiej zmienności. Jako, że dla największej grupy pracowników usług finansowych – obecnie od 25 do 34 lat najbardziej pamiętnym wczesnym wydarzeniem w ich karierze był prawdopodobnie kryzys finansowy i od tego czasu jesteśmy w permanentnej hossie, to wzrost indeksu zmienności VIX znanym również jako indeks strachu może spowodować podejmowanie przez nich nieprzewidywalnych, a nawet irracjonalnych decyzji dotyczących kupna lub sprzedaży akcji. A to jest prosty przepis do rozhuśtania rynków finansowych.

 • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
  Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
  Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
  e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
  Polityka prywatności
  Żądanie RODO
  Dla Sygnalistów
  Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.